Karlovo náměstí se stane přívětivějším místem pro Pražany i návštěvníky metropole. Letos na podzim započne dlouho očekávaná proměna největšího pražského náměstí, která přinese nejen citlivé úpravy, ale také důraz na ochranu a obnovu městské zeleně. Ta je pro kvalitu života ve městě nepostradatelná.

Příprava na chytřejší přístup k městské zeleni

Karlovo náměstí čeká modernizace, která se zaměří na celkový estetický potenciál náměstí a vytvoření optimálních podmínek pro vegetaci, jež největšímu náměstí ve střední Evropě dominuje. Než však započnou hlavní stavební úpravy dle projektu, který s Prahou a mnoha dalšími aktéry připravil německý ateliér Rehwaldt Landscape Architects na základě soutěžního dialogu, proběhne tzv. nultá etapa – důkladná příprava spočívající v ochraně stromů a jejich kořenů, zlepšení kvality půdy a udržitelném hospodaření s dešťovou vodou. Cílem těchto opatření je zajistit, aby stávající stromy nebyly ohroženy budoucími stavebními zásahy a měly lepší podmínky pro růst v následujících desetiletích.

rekonstrukce Karlova náměstí
Šetrné technologie pro zdravější vegetaci a zlepšení stanovištních podmínek stromů

Práce na nulté etapě, které začnou už letos na podzim a pokračovat budou během jara a podzimu 2025, se zaměří především na  zlepšení stanovištních podmínek stromů a přípravu vegetace na stavební činnosti v její blízkosti. Opatření zahrnují moderní arboristické technologie a přístupy, jako je použití technologie airspade, instalace kořenových clon, průzkumy kořenových zón, ale i šetrné přesazování současných dřevin.

Air spade a radiální mulčování

O co půjde konkrétně? Jde především o tzv. radiální a plošné mulčování, kdy se pomocí tlaku vzduchu (air spade) vykopou série rovnoběžných nebo radiálních rýh bez poškození kořenů. Díky této metodě je možné provzdušnit zhutněnou půdu v okolí stávajících stromů, zlepšit její schopnost zadržovat vodu a přitom nepoškodit kořenový systém. Při radiálním mulčování se úzké rýhy v půdě vyplní štěrkovým substrátem, který zlepší vsakování dešťové vody. Celý povrch se následně překryje organickým mulčem, čímž se zlepší podmínky pro stávající stromy, které díky tomu dostanou nový impuls pro růst a zlepšení vitality.


Chcete mít přehled o nejdůležitějších adaptačních aktivitách Prahy?


Kořenové clony

Kořenové clony slouží jako ochrana stromů při následujících výkopových pracích. Tam, kde budou v budoucnu probíhat stavební úpravy, se kolem stromů instalují speciální kořenové clony, které zajistí, že se kořenový systém nebude náhle narušovat. Díky tomu, že bude mít kořenový systém dostatek času na přizpůsobení, se minimalizuje stres a zvýší se šance na dlouhodobé přežití stromů.

rekonstrukce Karlova náměstí
Revitalizace s ohledem na budoucnost

V místech, kde vzniknou nové zpevněné plochy, se také změní struktura půdy. Odstraněna bude vrchní vrstva půdy a bude nahrazena štěrkovým substrátem. Tím se zlepší vsakovací schopnosti a zajistí se dostatek vláhy pro stromy v městském prostředí. 

rekonstrukce Karlova náměstí

Díky těmto arboristickým a krajinářským opatřením se Karlovo náměstí připraví na revitalizaci soudobým způsobem, který respektuje městskou zeleň a přispívá k dlouhodobé udržitelnosti veřejného prostoru do budoucna. Projekt ukáže, že moderní přístup k úpravám městské krajiny nemusí znamenat pouze nové chodníky a lavičky, ale také citlivou práci s živými prvky, které spoluvytváří charakter města.

Nultá etapa je prvním krokem k proměně Karlova náměstí na zdravější, zelenější a klimaticky odolnější prostor, který bude sloužit Pražanům i budoucím generacím.

Chcete se o projektu dozvědět více? Čtěte zde

Zpracovali: Zuzana Horáková, Jan Richtr
Podkladové materiály: IPR Praha
Fotografie: © Jan Malý
Vizualizace: Rehwaldt Landscape Architects