Nově realizovaný adaptační projekt: Zahrada odlehčovacího zařízení v Praze 4
Revitalizace zahrady odlehčovacího zařízení v Jílovské ulici v Praze 4 byl jedním z adaptačních projektů podpořených v tomto roce Strategií adaptace hl. m. Prahy na změnu klimatu. Rekonstrukce areálu jednak podtrhuje cíl zkvalitňovat sociální služby města, ale také snahu adaptovat veřejné prostory na současné klimatické výzvy.
Na jaře 2024, kdy bylo financování ve výši dvou milionů korun schváleno usnesením RHMP, se tak začala psát nová kapitola místa sloužícího krátkodobým pobytům seniorů v Jílovské ulici.
Linda Obrtelová, ředitelka Ústavu sociálních služeb, si revitalizaci chválí: „Dříve jsme zde měli pouze zaplátovaný asfalt a strniště s výmoly. Nyní je zahrada nádherná a skutečně plně využitelná. Jsem nadšená, že byl do návrhu promítnut i sociálně-zdravotní koncept tzv. biografické péče – evokuje našim klientům podobu zahrad v minulosti.“, říká.
Toto odlehčovací zařízení slouží pro zhruba 30 klientů, kteří jsou zde na krátkodobé pobyty. V rámci biografické péče je zde snaha zapojit klienta do aktivit, které vykonával během svého života a které má rád, například činnosti na zahradě a pobyt v přírodě.
Chcete mít přehled o nejdůležitějších adaptačních aktivitách Prahy?
Návrh a realizaci dostala od městské části na starost společnost Zahradní architektura Tábor pod vedením Ing. Jiřího Slepičky. Realizace se řídila dvěma zásadními principy: Zapojit prvky sloužící k podpoře adaptační strategie na změnu klimatu, ale také poskytnout klientům zařízení maximální každodenní komfort. “Stav zahrady byl poněkud extenzivní, s vysokou trávou, přestárlými a odumírajícími ovocnými stromy. Řešený prostor byl původně mateřská školka, která byla již dávno zrušena a nahrazena odlehčovacím zařízením, ale v zahradě nebyl možný bezpečný pohyb osob se sníženou mobilitou. Velká část zahrady byla totiž pokryta asfaltovými povrchy s velkými nerovnostmi, zabetonovanými pískovišti a brouzdališti,” popisuje Jiří Slepička.

Došlo k odstranění všech neopodstatněných materiálů a elementů a nepropustné černé asfaltové plochy byly nahrazeny propustnými světlými mlatovými povrchy. Světlé mlaty se nerozpalují tolik, jako tmavý asfalt, jsou propustné pro vodu a nebrání v užívání méně mobilními klienty o berlích či na vozíku. V zahradě tak byla vytvořena noví mlatová okružní cesta s odpočinkovými zálivy pro posezení ve stínu buď stávajících, nebo nově vysazených stromů. Cesta je lemována trvalkovými záhony a záhony s drobnými ovocnými keři, které si každý může podle chuti natrhat. Celkový charakter zahrady dokreslují také nové stromy, dešťové záhony s trvalkami, ale také nově založená květná louka.

V zahradě je pamatováno i na pěstování zeleniny, bylinek a okrasných rostlin pro potřebu zařízení. Jednotlivé vyvýšené záhony jsou umístěné a navržené na mlatové ploše tak, aby je zde mohli obhospodařovat i lidé z invalidních vozíků.
Stávající ovocné stromy byly odborně zmlazeny a ošetřeny a doplněny o výsadby nových ovocných i okrasných stromů. Ovoce ze stromů ze zde používá k pečení a stravě místních klientů, vyráběných v rámci regeneračního programu seniorů.
Největší adaptačním opatřením v prostoru zahrady je asi nová květnatá louka, která nejen zpestří zahradu o nové druhy bylin a trav, ale současně přiláká a poskytne biotop pro mnoho druhů hmyzu. Do zahrady byly přidány i krmítka a pítka pro ptáky, která zvýší atraktivitu zahrady nejen pro zvířata ale také pro místní klienty.

Oficiální otevření zahrady proběhlo 26. 9. 2024 i s pěveckým vystoupením a prověřilo další možné využití zahrady, tedy pořádání kulturního programu. Areál v Jílovské čeká v budoucnu na další etapy revitalizace a zvyšování pobytové kvality nejen pro zdejší klienty a personál, ale také pro veřejnost.
Text připravili: Zuzana Horáková, Jan Richtr, Zahradní architektura Tábor
