Na Strossmayerově náměstí porostou klimaticky odolné stromy!
Na Strossmayerově náměstí zahájila Technická správa komunikací (TSK) výsadbu nových klimaticky odolných stromů. Samotná výsadba 17 kusů stromů potrvá zhruba jeden týden a plynule na ni naváže výsadba dalších do nově zrekonstruované ulice Dukelských hrdinů.
„Město se potýká s tvrdou realitou klimatické změny, která výrazně ovlivňuje naši zelenou infrastrukturu. Proto musíme hledat nové, odolné druhy rostlin, které se dokáží přizpůsobit měnícím se podmínkám. Projekt Klimatické stromy pro Prahu je pro nás velkou výzvou. Chceme najít stromy, které budou v našich ulicích prosperovat i v podmínkách měnícího se klimatu. Je to jediná cesta, jak zajistit, aby naše ulice zůstaly zelené a plnily svou funkci,“ říká Jana Komrsková, náměstkyně primátorky pro životní prostředí.
„Dáváme Praze zelenou paruku! Sázíme stromy po celé Praze, přesně jak jsme slíbili. Jen tak totiž můžeme čelit klimatické změně, která přehřívá naše města. Příroda prostě nepočká, musíme se o ni starat už teď, aby Praha zůstala místem, ve kterém se skvěle žije,“ dodává Zdeněk Hřib, 1. náměstek primátora pro oblast dopravy.
Jaké stromy budou vysazeny?
Na Strossmayerově náměstí bude vysazeno 17 kusů rychle rostoucích stromů druhu břestovec Juliin (Celtis julianae). Tento druh byl vybrán pro svou odolnost, schopnost snášet městské prostředí a dlouhou životnost. Břestovec Juliin přinese do prostoru náměstí stín, oživí městský prostor a vytvoří příjemné prostředí.
„Stromy jsou zelenými plícemi města a přinášejí celou řadu dalších benefitů – ochlazují ulice a poskytují stín v horkých měsících, zachytávají prach a výfukové plyny, zadržují vodu a město je s nimi o poznání hezčím a příjemnějším místem pro život. Proto jsme za každý strom v Praze 7 velmi rádi. Věříme, že výběr stromů i pečlivá příprava stanovišť přispějí k tomu, aby se novému stromořadí na Strossmayerově náměstí dobře dařilo a mohlo zde obyvatelům sloužit dlouho a v dobré kondici. Současně je třeba doplnit stromy v Praze 7 všude tam, kde je pro ně vytvořené místo a strom tam z jakéhokoli důvodu chybí, “ uvádí Jan Čižinský, starosta Městské části Praha 7.
„Abychom zajistili dlouhodobou prosperitu nově vysazených stromů na Strossmayerově náměstí, věnovali jsme velkou pozornost přípravě výsadbového prostředí. Díky vytvořeným podmínkám budou stromy lépe odolávat suchu a přispějí k celkovému zlepšení kvality životního prostředí,“ upřesnil Filip Hájek, předseda představenstva a generální ředitel TSK a dodává; „Úpravy výsadbového pásu pod budoucími stromy byly upraveny již na jaře tohoto roku, a tím jsme vytvořili dostatečný prokořenitelný prostor se značnou kapacitou pro dešťovou vodu a dostatkem půdního vzduchu. Ke každému stromu je nově přiváděna dešťová voda z celé pochozí plochy náměstí. Tento postup současně umožňuje velmi hospodárné nakládání s dešťovou vodou.“
Co je projekt „Klimatické stromy pro Prahu“?
Praha se stává průkopníkem v boji proti klimatickým změnám. Na Strossmayerově náměstí byla zahájena výsadba stromů v rámci unikátního projektu „Klimatické stromy pro Prahu“. Tento projekt, který nemá v evropských městech obdoby, si klade za cíl vybrat a vysadit nové druhy stromů, které budou odolávat extrémním podmínkám způsobeným klimatickou změnou. Mezi vybrané druhy patří například jilm Lutece, který byl již na jaře vysazen na Ovocném trhu. Tyto a další desítky druhů budou nyní testovány v pražských ulicích, abychom zjistili, které z nich se nejlépe adaptují na naše městské prostředí.
Proč jsou nové stromy tak důležité?
Stávající stromy, jako jsou javory nebo jasany, jsou stále více ohroženy suchem, horkem a škůdci. Nové druhy, které dokáží přežít v těchto náročných podmínkách, nám pomohou vytvořit zelenější a příjemnější město.
Seznam testovaných stromů:
- Javor Bürgerův (Acer buergerianum S I.)
- Javor kaspický (Acer hyrcanum M III.)
- Javor kalinolistý, (Acer opalus L III.)
- (Aphananthe aspera L III.)
- Mandloň obecná, (Amygdalus communis M II.)
- Olše Spaethova, (Alnus ×spaethii L I.)
- Berchemiella berchemiaefolia S III.
- Papírovník čínský, (Broussonetia papyrifera M II.)
- Ořechovec hořký, (Carya cordiformis L III.)
- Břestovec čínský, (Celtis sinensis L II.)
- Břestovec juliin, (Celtis julianae L II.)
- Makie Amurská, (Maackia amurensis M III.)
- Jírovec Žlutý, (Aesculus flava M I.)
- Hloh Javorolistý, (Crataegus phaenophyrum S III.)
- Hloh Zelený, (Crataegus viridis S II.)
- Jasan Čínský, (Fraxinus chinensis L III.)
- Jasan Zimnář, (Fraxinus ornus M I.)
- Ořešák Drobnoplodý, (Juglans microcarpa M III.)
- Rakytník Vrbolistý, (Hippophaë salicifolia S II.)
- Platykarye Šišticovitá, (Platycarya strobilacea M III.)
- Břestovníček Tatarinovův, (Pteroceltis tatarinowii L III.)
- Dub portugalský, (Quercus faginea L II.)
- Dub proměnlivý, (Quercus variabilis L III.)
- Dub vrbolistý, (Quercus phellos L II.)
- Dub kaštanolistý, (Quercus castaneifolia L II.)
- Dub pyrenejský, (Quercus pyrenaica M III.)
- Dub libanonský, (Quercus libani S III.)
- Habrovec japonský, (Ostrya japonica L II.)
- Hořčina hořkoňová, (Picrasma quassioides S III.)
- Šácholan přišpičatělý, (Magnolia acuminata L II.)
- Trnovník honosný, (Robinia luxurians M I.)
- Šeřík Pekingský, (Syringa pekinensis S II.)
- Česnekovník Čínský (Toona sinensis L II.)
- Jilm Lutece, (Ulmus Lutece (‚Nanguen‘) L II.)
- Jilm čínský, (Ulmus parvifolia L II.)
- Čtverák Danielův, (Tetradium daniellii M II.)
- Zelokova habrolistá, (Zelkova carpinifolia L II.)
Zpráva převzata z webu TSK a.s.
Foto: TSK a.s.