Nečekanou pestrost pražské přírody představuje film Planeta Praha, který vstoupil 4. srpna do českých kin. Diváci ve filmu uvidí více než padesát živočišných a rostlinných druhů, které se perou o své místo v zástavbě hlavního města.

Filmaři je sledovali celkem dva roky ve všech ročních obdobích. Dobrodružná výprava za příběhy zvířat a rostlin je dílem režiséra Jana Hoška, producenta Radima Procházky a deseti kameramanů v čele s Jiřím Petrem.

Vznik filmu podpořilo i hlavní město Praha, které stálo i u zrodu vlastního nápadu. Snímek od renomovanýchautorů filmu Planeta Česko poutavě zobrazuje život v hlavním městě z jiného úhlu pohledu než je obvyklé; totiž pohledem do více či méně skrytých zákoutí Prahy, kde se odehrávají příběhy rostlin a živočichů. Kolik rostlin a zvířat s námi bude ve městě žije a nadále bude žít, je i věcí našeho přístupu k životnímu prostředí Prahy, péče o stromy a zeleň a vytváření vhodných podmínek pro jednotlivé druhy živočichů i rostlin.

Každodenní dobrodružství našich zvířecích sousedů filmaři zaznamenali díky nejmodernějším technologiím z výjimečné blízkosti. „Usilovali jsme o určitou vyváženost. Nechtěli jsme ve filmu například jen samé ptáky, i když se většinou točí o něco snáze, ale i savce, hmyz, obojživelníky. Vybírali jsme také typické zástupce nějaké životní strategie, která jim pomáhá přežít ve městě. Některá zvířata mají to štěstí, že na svých zvycích nemusejí skoro nic měnit, jiné druhy se zase dokážou novému prostředí velice pružně přizpůsobit. A tuhle pestrost jsme chtěli ukázat i ve filmu,“ uvádí režisér Jan Hošek.

Slípka zelenonohá se odvážně uhnízdila v odkalovací nádrži bubenečské čistírny, souboj mufloních samců se konal v areálu Thomayerovy nemocnice v Krči a myšice křovinná se narodila kousek od hrobu Franze Kafky na Novém židovském hřbitově. Petřín, ostrov zeleně v samém srdci hlavního města, je exkluzivním pražským domovem plcha velkého, který navštěvuje i tamní zrcadlové bludiště, a nádrž Slatina v Dubči slouží jako nocoviště pro statisíce středočeských špačků. Neúprosný souboj o potravu se děje v trojské zoo, kam létají tajně na oběd volavky popelavé a kradou ryby pelikánům. Ve filmu diváci dále uvidí třeba jiřičky hnízdící v klenbách Karlova mostu, námluvy brouka roháče v restauraci na Malé Straně, divoká prasata rejdící u výpadovky na Proseku či mravence otrokářské na sídlišti v Ládví. A pak je tu také v Praze nikdy nezamrzající Vltava, kvůli které někteří ptáci přestali migrovat na jih, či Smíchovské nádraží, kde specifické druhy rostlin odolávají zdánlivě nehostinnému prostředí. Různorodost území hlavního města má na svědomí právě řeka Vltava a její přítoky – na jedné straně říčního kaňonu jsou horké stepní lokality, na druhé chladnější hluboké lesy. „Málokde najdeme tak unikátní město co do rozmanitosti území. Vyskytují se zde druhy vázané na stepi, mokřady, ale i na pralesy,“ vysvětluje hlavní odborný poradce filmu, biolog Ondřej Sedláček.

Snímek Planeta Praha doprovází stejnojmenná kniha od vydavatelství Jakost, do kin je uveden společností Aerofilms. Komentář k filmu namluvil herec Jiří Macháček. Produkuje jej společnost Kuli Film, jeho koproducenty jsou Česká televize a i/o post. Podpořily jej Magistrát hlavního města Prahy, Fond kinematografie, Norské fondy, Pražské služby, Pražská plynárenská a městská část Praha 5. Hlavním odborným garantem časopis Fórum ochrany přírody.