Proč Praha potřebuje popínavky? Pomáhají přirozeně ochlazovat, jsou nenáročné a nezaberou téměř žádné místo
Města se v létě mění v rozpálený kotel. Jev známý jako městský tepelný ostrov zhoršuje v mnoha ohledech kvalitu života.
Přirozeně ochlazují a zmírňují efekt městského tepelného ostrova. Stíněním a výparem z půdy a rostlin mohou snížit teplotu o 1–6 °C. Na zastíněných plochách je intenzita slunečního záření nižší o 30-60%.
Čistí vzduch ve městech. 1 m2 listové plochy některých pnoucích dřevin dokáže ročně zachytit až 5 kg CO2. Pohlcují také oxid dusičitý a ozon.
Snižují hluk. V okolí zelené stěny byla ve srovnání s cihlovým nebo betonovým povrchem zaznamenána průměrná redukce hluku o 3–5 dB. Tenká vrstva vegetace (20–30 cm) může zvýšit zvukovou izolaci budov až o 1 dB.
Zadržují dešťovou vodu a zpomalují její odtok do kanalizace. Plně olistěné zelené fasády mohou zachytit 50–90 % srážek.
Snižují teplotu budov. Povrchovou teplotu budov mohou zelené fasády snížit o 10–20 °C ve srovnání s holými stěnami, uvnitř budov lze dosáhnout teploty nižší o 2–3 °C, což může snížit potřebu chlazení až o 30 %.
Zvyšují biodiverzitu. Za posledních 25 let ubylo ve střední Evropě 75 % hmyzu. Popínavky poskytují mnoha druhům hmyzu potravu i úkryt, stejně tak jako ptákům.
Města se v létě mění v rozpálený kotel. Jev známý jako městský tepelný ostrov zhoršuje v mnoha ohledech kvalitu života.
STANOVIŠTĚ
Prověřte, jestli je místo na slunci nebo ve stínu a je spíše suché nebo vlhké. Zkontrolujte, jestli tam není srážkový stín (místo, kam nedopadá déšť) a kolik bude mít rostlina prostoru. Ujasněte si, do čeho ji zasadíte.
OPORA
Máte zeď, fasádu, plot, mříž, sloup nebo lanka? Podle typu opory vybírejte druh rostliny – kořenující se přichytí na hrubé pevné plochy, ovíjivé se obtáčejí kolem svislých konstrukcí, úponkaté potřebují profily tak tenké, aby je úponky dokázaly obtočit a ty s lepivými terčíky se přisají skoro všude.
DRUHY POPÍNAVEK
Zde je pár oblíbených a do města vhodných rostlin
VÝSADBA A PÉČE
Do záhonu nebo volné půdy je sázení nejsnazší, potřebujete je rýč a kompost. Z dlážděných ploch vyndejte pár kostek nebo dlaždic a pokračujete stejně. Do betonu je třeba vyříznout otvor. Ty by měl být velký alespoň 20 x 20 cm. Odeberte podkladní vrstvy do hloubky asi 30 cm (dle situace) a nahraďte je zeminou s kompostem.
Kde není možné zpevněný povrch ani částečně odstranit, nezbývá než sázet do nádob. S rostlinami je následně víc práce – musí se častěji zalévat, přihnojovat a mohou vymrznout.
Nádoby by měly být co největší (alespoň 40 x 40 x 40 cm), vespod s drenážní vrstvou a s odtokovým otvorem na boku. Po výsadbě zalijte.
Popínavé rostliny porostou do krásy, když jim dopřejete péči. Zalévejte – zejména na začátku a v suchých obdobích, občas přihnojte.
Výhony jemně přivazujte k opoře, aby měly správný směr. Zastřihování pomůže udržet hezký tvar. Stačí málo a odmění se vám zelení i květy.
Obava, že příčepivé kořínky nebo úponky pronikají do zdiva, způsobují praskliny a narušují strukturu budovy.
Ne všechny popínavky se přichycují přímo na zdi – třeba ovíjivé druhy potřebují jiný typ opory a fasády se ani nedotknou. U samopnoucích druhů může být potíž, pokud je zdivo rozpraskané nebo naopak pokud je fasáda zateplená – kotvy, které nesou izolaci, by nemusely hmotu rostliny udržet. Ovšem je-li povrch zdiva pevný a soudržný, nepředstavují samopnoucí dřeviny problém. Naopak mohou chránit omítku před větrem, sluncem a deštěm.
Strach, že husté porosty poskytují úkryt pro nežádoucí hmyz, hlodavce či ptáky, kteří mohou znečišťovat okolí.
Ano, rostliny přitahují život, ale ne vždy škodlivý. Například včely, motýli nebo ptáci jsou vítaní opylovači a biologičtí „ochránci“. Hlodavci se do popínavek pustí jen ve výjimečných případech a stejně snadno dokáží šplhat po zdi. 🙂
Obava, že rychlý růst některých druhů může vést k nekontrolovatelnému šíření, přerůstání na sousední pozemky či dušení jiných rostlin.
Zásadní je výběr vhodného druhu. Ne každá popínavka je agresivní. Mnohé druhy rostou pomalu, mají omezenou velikost, nebo je lze snadno udržet řezem. Pravidelná péče není náročnější než u keřů.
Přesvědčení, že porost na fasádě zadržuje vlhkost, což může vést k vzniku plísní a degradaci materiálu.
Popínavky naopak pomáhají stabilizovat mikroklima u zdi – tlumí teplotní výkyvy a snižují přímé dopady deště i slunce. Studie ukazují, že popínavky můžou snížit přehřívání v létě a zároveň chránit zeď před vodou.Také odvádějí vlhkost z půdy, od domu.
Strach, že rostliny prorůstají do střešní krytiny, ucpávají okapy a způsobují jejich poškození nebo zatékání.
Podobně jako u bodu 3 – dobře zvolit rostlinu, případně jí věnovat pravidelnou péči. Svislé vedení ovíjivých druhů po pergole nebo lankách končících pod střechou eliminuje riziko úplně.
Obava, že je třeba pravidelného a náročného prořezávání, aby se zabránilo přerůstání a udržel se estetický vzhled.
Zásadní je výběr vhodného druhu. Ne každá popínavka je agresivní. Mnohé druhy rostou pomalu, mají omezenou velikost, nebo je lze snadno udržet řezem. Pravidelná péče není náročnější než u keřů.Podobně jako u bodu 3 – dobře zvolit rostlinu, případně jí věnovat pravidelnou péči. Svislé vedení ovíjivých druhů po pergole nebo lankách končících pod střechou eliminuje riziko úplně.
Přesvědčení, že rostliny na fasádě mohou zhoršovat izolační vlastnosti budovy nebo zvyšovat náklady na údržbu.
Opak je pravdou – v zimě izolují, v létě ochlazují.
Obava, že pyl nebo jiné části rostlin mohou zhoršovat alergické reakce u citlivých jedinců.
Popínavé dřeviny s vyšším alergenním potenciálem:
Břečťan – Není alergenní pylově, ale může způsobit kontaktní alergii (zejména při stříhání – obsahuje saponiny a falkarinol, které dráždí pokožku).
Wistárie – květy mají intenzivní vůni a pyl, který může způsobit kýchání a podráždění u citlivějších osob.
Trubač – Není hlavní pylový alergen, ale u citlivějších lidí může působit dráždivě.
Popínavky vhodnější pro alergiky:
Plamének – Nízký alergenní potenciál. Většina druhů má velké květy s menším množstvím pylu.
Přísavník – Neprodukuje významný pyl. deální volba pro alergiky.
Zimolez – Většina druhů má málo pylu, některé voní, ale obvykle nevyvolávají alergické reakce.