Home >> Databáze projektů

 Botič: pobytové plochy v předprostoru polouzavřeného bloku
mezi ulicí U Vršovického nádraží a Petrohradská

Garant projektu: MČ Praha 10
Popis projektu: Potenciál tohoto úseku podél toku Botiče je v relativně klidném prostředí (oproti rušné ulici Vršovická), jež je dáno (polo)uzavřeností vnitrobloku, který mu po celé délce tvoří svým objemem intimní charakter. Toto příjemné prostředí, které je v těsném sousedství s původní zástavbou Vršovic (vila Jitřenka aj.), ZŠ U Vršovického nádraží či domova pro seniory, má potenciál nalákat návštěvníky, jež ocení místo pro zastavení či odpočinek.
Zkvalitnění tohoto prostoru stojí na úpravě zeleně, spolu s osazením pobytových prvků. Základní myšlenkou návrhu je vytvoření páteřní komunikace, která se vine středem území jako vyschlé rameno Botiče. Na cestě po toku zůstaly nevyschlé „louže“ – vodní prvky využívající dešťovou vodu pro podpoření příjemného mikroklima ve vnitrobloku. Návrh nabízí možnost přirozeného průchodu územím, jako klidnou alternativu ke stávající rušné komunikaci pro pěší i cyklisty. Na středovou komunikaci jsou navázány pobytové paluby – dřevěná mola, herní prvky i ostatní mobiliář. Terénní val u hlavní komunikace je využit pro vložení pobytového schodiště jako přirozeného hlediště.
Fáze projektu: Probíhá
Lokace projektu: vnitroblok mezi ulicemi U Vršovického nádraží – Sámova – Petrohradská, pozemky parc. č. 1003, 1005/1, 1024/1, 1007/6, 1007/8, 1007/7, 1063, 2482, k.ú. Vršovice, 0,4 ha
Vazba projektu na strategické dokumenty: Strategie adaptace hl. m. Prahy na změnu klimatu
Indikátory projektu: /
Druh opatření: Opatření pro urbanizované území a městskou krajinu
Cílová skupina: Místní i nadmístní obyvatelé


Financování projektu
Předpokládaná hodnota: 9 000 000 Kč bez DPH
Zdroj financování: dotace z rozpočtu HMP nebo MČ

Specifický cíl A: Zlepšování mikroklimatických podmínek v Praze a snižování negativních vlivů extrémních teplot, vln horka a městského tepelného ostrova na obyvatele Prahy:
A.1.: Zlepšovat mikroklimatické podmínky města prostřednictvím víceúčelové zelené infrastruktury
A.3.: Zakládat a revitalizovat vegetační prvky a plochy ve městě

Přínos adaptace (ekosystémová služba)
RS – redukce hluku
Kvalita ovzduší
Regulace mikroklimatU
Regulace nemocí
Estetická hodnota
Rekreační funkce
Tvorba biotopu

karta projektu (pdf)